Aby byla elektronika užitečná, nemusí v sobě mít mikroprocesor. Jedna z drobností, ze nichž jsem poslední dobou nadšený, jsou magnetické univerzální napájecí USB kabely, které lze za pár korun koupit na AliExpressu. A 3D tištěný držáček to posouvá ještě na vyšší úroveň. Ukazoval jsem tenhle zázrak několika kamarádům a opakuju to tak často, že jsem se rozhodl o tom napsat článek.
Konektor sestává ze dvou částí. První je miniaturní konec, který se zasouvá do nabíjeného zařízení - je to jenom samotný konektor a terčík o průměru cca. 7 mm. Vyrábí se v provedení MicroUSB, USB-C a pro Apple. Druhá je větší válcovitá část na kabelu. Dohromady jsou držené poměrně silným magnetem. Magnet je natolik silný, že unese váhu mobilu. Konstrukce je dobře vidět na následujícím obrázku:
Výhody a nevýhody
Zásadní výhody jsou z mého pohledu následující:
- Koncovkami (dají se koupit i samostatně) lze vybavit všechna zařízení s USB nabíjením v domácnosti. Máme to na všech mobilech, na tabletu, handsfree, elektrickém šroubováku, Kindle... Cokoliv má USB port pro nabíjení dostalo tuhle koncovku.
- Nemusíte řešit, co má MicroUSB a co USB-C, jakoukoliv nabíječkou můžete nabíjet cokoliv. Mám tenhle konec vyvedený na pracovním stole, v autě, na nočním stolku, v kuchyni...
- Zvládne to slušné nabíjecí proudy. 2,5 A bez problémů, při 3 A se to už hřálo. Kabel jsem neřezal, ale působí kvalitním dojmem, všechny které mám jsou přiměřeně pružné a opletené.
- Výrobce myslel hlavou, takže ten vnitřní pól je poněkud zapuštěný. Pokud se magnet přicucne na kovovou věc, konektor se nevyzkratuje.
- Magnety jsou dost silné na to, aby stačilo nabíjeným zařízením zamávat poblíž magnetického konce konektoru a on se sám přicucne, užitečné zejména v autě. Nemusíte řešit orientaci kabelu, lze ho zapojit jakkoliv.
- Vhodné zejména pro děti, které ještě nejsou tak šikovné, aby si poradily se správným směrem MicroUSB konektoru.
- Koncovky mohou být podsvícené (lze vybrat barvu podsvícení i variantu bez něj). Přišlo mi to praktické, zejména v noci. Dobře se hledá ten konec a když zapojíte zařízení, tak to sice nezhasne, ale svítí to jenom decentně kroužkem kolem, zatímco když není nic připojeného, svítí to dost výrazně, abyste konec snadno našli.
Nevýhody:
- Průměr 7 mm může být pro některá obzvláště placatá zařízení příliš velký. Existuje i oválná varianta, ale ta nefunguje zdaleka tak dobře a mám s ní špatné zkušenosti (nedrží, nedoléhá).
- K mání jsou pouze kabely o délce 1 m a 2 m. Občas by se hodil kratší.
- Řeší pouze nabíjení. Pokud potřebujete datové přenosy, musíte použít jiný kabel.
- Magnetické spojení je dost pevné. Pokud máte konektory "vyklechtané" častým a necitlivým používáním, musíte magnetický spoj "rozlomit", nikoliv "vytáhnout".
Kde koupit
Nakupuju to na AliExpressu v cenách od 10 do cca. 60 Kč, podle délky, typu konektoru a podobně. Prodává se to pod několika značkami, které se ale liší pouze tím, co je na nich napsáno, jsou podle mých zkušeností navzájem kompatibilní.
- Standardní kabely jak bylo výše popsáno: OLAF, Floweme, Cafele
- Kabely s 90° zástrčkou: TOPK L Line 1
- Nízká varianta rovná a zahnutá - tu ale obecně spíš nedoporučuju, leda byste měli nějaká hodně placatá zařízení bez obalu.
Výše uvedené odkazy jsou moje affiliate linky. Pokud si přes ně něco koupíte, měl bych dostat od AliExpressu nějakou provizi.
Tištěný držák
Jediný způsob, jak v něčem dokážu udržet pořádek je, že na to mám speciální držák, do kterého se to upne. S oblibou takové držáky montuju zespodu na desku stolu, protože tam nepřekážejí a zároveň drží.
Navrhl jsem držák, do kterého přesně zapadne válcový konektor. Menší zařízení (jako např. handsfree) v něm přímo nabíjím. Větší zařízení pak položím poblíž a kabel držákem protáhnu. Vypadá to zhruba takto:
Model je plně parametrický a lze tedy měnit jak počet děr pro kabely, tak třeba jejich vzdálenost. Například u postele mám "dvojitou" verzi, abych mohl nabíjet současně mobil a Kindle, případně dva mobily. Je to chycené na okraji "nočního stolku" (což jsou u nás dvě dřevěné truhly postavené na sobě) a zabraňuje to, aby kabely zmizely někde na zemi za ním.
Model pro 3D tisk si můžete stáhnout na novém webu PrusaPrinters.org.
Acknowledgements
Na tento typ konektorů mne upozornil kamarád BlueFox, který je někde našel. Já to jenom rozvedl do epické šíře :)