Mám rád Markdown. Jednoduchý značkovací jazyk, který umožňuje do textu přidat formátování, odkazy a podobně. Nejsem sám, protože Markdown dneska používá kdekdo - GitHub, Reddit, Telegram, Facebook Messenger a další. Pro mne jako pro programátora je užitečný také tím, že do něj lze snadno přidávat ukázky zdrojového kódu v různých jazycích a podobně. Tento blog běží na Markdownu (resp. zdrojové texty článků píšu v Markdownu) a obecně ho používám kde to jenom jde. Připravil jsem pro vás dvě videa, ve kterých se naučíte jak MD psát jako uživatelé a využívat jako vývojáři.
Markdown pro uživatele
První video je určeno pro běžné uživatele. Představuje markdown formát jako takový. Jakým způsobem lze dělat běžné formátování textu, odkazy, vkládat obrázky, tabulky a další. Na webu SimpleMDE je dobrý cheat sheet s přehledem syntaxe. Ale MD je tak jednoduchý, že vám rychle přejde do krve, uživatelé s tím většinou nemívají problémy.
Markdown pro programátory
Druhé video je určeno programátorům v .NETu. Ukazuji v něm, jak pomocí knihovny Markdig renderovat MD do HTML. Ukazuji, jak to udělat bezpečně (třeba zakázat vkládání přímého HTML) a jak si rozšířit Markdown o vlastní příkazy, třeba když napíšete @username
, tak se vytvoří odkaz na daného uživatele
Další možnosti
- Nejlepší editor pro Markdown je podle mého názoru Visual Studio Code. Obecně VS Code miluju a používám ho skoro na všechno, s výjimkou .NET programování. Nabízí syntax highlighting, okamžitý preview (vhodný zejména když s MD začínáte) a je dostupný i na webu, takže nemusíte nic instalovat.
- Markdown obecně nepodporuje WYSIWYG, z povahy věci -- je to sémantický jazyk, kde autor určuje význam a vzhled závisí na použitém renderování. Při zadávání MD textu na webu se ale může hodit pseudo-WYSIWYG editor SimpleMDE, který umí vhodným způsobem zdůraznit jednotlivé konstrukce.