Prakticky všechny webové aplikace potřebují pracovat se statickými soubory. Některé jsou součástí aplikace samotné, jako například obrázky, styly a skripty. Jiné představují data, nahraná do aplikace - třeba obrázky v článcích nebo přílohy. Jakým způsobem s nimi zacházet, kde je ukládat a jak je zpřístupňovat?
Archiv článků
Do sbírky divných médií, v nichž jsem zanechal stopu, se po bok Archivního časopisu ministerstva vnitra a Světa motorů zařadil podcast Modrák & Friends, který se zabývá počítačovými hrami. O čem jsem moudře hovořil, když o počítačových hrách nic nevím a systematicky se jim vyhýbám? O hacku společnosti CD Projekt, což je údajně slavný herní producent (já se o její existenci dozvěděl až z toho hacku). Protože o hacku samotném není známo prakticky nic, bylo z toho povídání o bezpečnosti a ransomware. Pokud vám nestačí mne číst, ale chcete mě i poslouchat, zde máte možnost.
Když v létě loňského roku australská vláda představila ambiciózní plán na zákon, který by mě přimět technologické giganty Google a Facebook platit tamním médiím za to, že publikují na jejich články odkazy ve výsledcích vyhledávání a na sociálních sítích, australská média mu aplaudovala. Ostatně, bylo to výsledkem jejich dlouhodobého lobbingu. Nabízí se úsloví dejte si pozor na svá přání, mohla by se vyplnit. Protože nyní se plán naplnil, zákon prošel tamním parlamentem a Facebook se mu podřídil. Tím, že přestal publikovat odkazy na australské zpravodajské servery.
Včera jsem popsal, jak dopadl informační systém pro otevřenou dílnu FutLab, který jsem živě psal. Abych usnadnil jeho adopci pro jiné účely, rozhodl jsem se ho přejmenovat a odstranit z něj všechny reference na původní určení.
Před časem jsem udělal sérii webcastů o vývoji informačního systému pro otevřenou dílnu FutLab. Šlo o jednoduchou (ale ne triviální) aplikaci pro .NET 5. Jak to dopadlo? Operace dopadla úspěšně, pacient zemřel. Aplikaci jsem sice úspěšně dokončil, ale než došlo k jejímu nasazení, FutLab v podobě otevřené dílny v důsledku vládních opatření skončil.
M5Stack je značka, pod kterou lze koupit velké množství různých elektronických modulů, které lze snadno propojovat a programovat. Její výrobky by bylo poněkud nefér nazvat "elektronickou stavebnicí", protože ač i takové použití je možné a propagované, možnosti jejich využití sahají daleko dál. V tomto článku se budeme zabývat třemi podobnými produkty, založenými na platformě ESP32: M5Stack Basic, M5GO IoT Kit a M5StickC.
Přestože toto video pochází už z roku 2016, je stále aktuální. Kdyby ten postup znali v EK, mohli si odpustit nepěknou blamáž při zveřejnění smlouvy na dodávku vakcíny proti COVID-19. Kde sice začernili některé údaje, ale v metadatech jim zůstal původní text.
Společnost Red Hat oznámila, že mění způsob podpory linuxové distribuce CentOS. Nadále nebudou existovat dlouhodobě podporované číslované verze, ale jenom průběžně aktualizovaný CentOS Stream. Tím v podstatě končí jeden z hlavních důvodů, proč lidé distribuci využívají.
Mezi firmy snažící se uchytit ve světě internetu věcí se nedávno zařadil nový hráč: obchodní řetězec Lidl. Začal prodávat komponenty pro tvorbu "chytré domácnosti". Trpí ale stejnou nevýhodou jako většina konkurence: nejistou bezpečností a budoucností. Dokud se to nezmění, bude to jenom hračka - ale snadno dostupná a celkem levná.
Kybernetická bezpečnost je s ohledem na přesun mnoha aktivit do online prostoru čím dál důležitější. Napsal jsem o jejím stavu mnoho kritických článků a snažím se též přiložit ruku k dílu. Zvu vás na nově aktualizované komplexní školení týkající se bezpečnosti webových aplikací v .NET. Toto školení je určeno jak programátorům, kteří webové aplikace vytvářejí, tak IT profesionálům, kteří se starají o infrastrukturu na níž běží. Při zabezpečení totiž musejí obě skupiny spolupracovat a rozhodně není na škodu, aby jedna strana věděla, co dělá druhá.