Tento text je zastaralý a ponechávám ho zde jenom pro informaci. K dispozici je aktualizovaná verze článku z roku 2021 pro verzi Kali 2021.3a.
Kali je speciální distribuce Linuxu pro bezpečnostní účely, penetrační testy a další bohulibé aktivity. Často se používá jako "live" distribuce, která se neinstaluje, ale jenom se nahraje na DVD nebo USB disk a nabootuje. Já ji nicméně používám pro různá dema a laby a mám ji nainstalovanou ve virtualizační platformě Hyper-V.
Pro konkurenční platformy VMWare a VirtualBox jsou k dispozici přímo oficiální předinstalované images. Pro Hyper-V nic takového není a virtuálku si musíte vytvořit sami. Není to obtížné a nádavkem přidávám pár konfiguračních tipů. Takhle konfiguruji svoje Kali já pro účely výuky a dema. Samozřejmě pro praktické použití budete chtít postupovat jiným způsobem.
Získání instalačního image a vytvoření Hyper-V VM
Instalační ISO image si stáhnete na webu kali.org v sekci Downloads. Bude vás zajímat ten nejběžnější image - Kali Linux 64 bit. V době vydání článku je aktuální verze 2018.3a a můj návod se vztahuje právě k ní - postup je nicméně stejný již mnoho verzí a předpokládám, že bude aktuální i do budoucna.
Vytvoření VM je velmi jednoduché a v průvodci postupujte běžným způsobem. Jenom si dejte pozor, abyste vytvořili Generation 1 VM. Po vytvoření VM ji nabootuje z ISO image.
Instalace operačního systému
Měla by se vám ukázat úvodní obrazovka s možnostmi umožňujícími spustit Kali jako live distribuci a nebo jej nainstalovat. Zvolte Graphical Install.
Občas se mi stává, že se boot screen zobrazí chybně - je tam jenom prázdný obrázek bez textu. V takovém případě pomáhá se odpojit (zavřít okno Virtual Machine Connection) a zase se připojit.
Samotnou instalaci OS nechávám s výchozími hodnotami, včetně regionálních nastavení (je to poněkud zmatené, takže všechno nechávám na English/US a měním dodatečně).
U Kali se vzhledem k jeho speciálnímu určení vesměs předpokládá, že budete pracovat jako root
(administrátor), takže v rámci instalace zadávám jeho heslo a nevytvářím speciálního uživatele.
Nastavení rozlišení
Po instalaci má počítač nastavené rozlišení 1152x864 (XGA+). Já Kali používám hodně pro prezentace a videa a tam se hodí širokoúhlé rozlišení - já používám 1280x720. Pro jeho nastavení je nutné editovat soubor /etc/default/grub
. Najděte následující řádek:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet"
a nahraďte jej tímto:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash video=hyperv_fb:1280x720"
Poté spusťte příkaz update-grub
a restartujte počítač.
Nastavení automatického přihlašování
Pro dema se hodí mít nastavené automatické přihlašování. To zapnete tak, že editujete soubor /etc/gdm3/daemon.conf
. Odstraněním #
v něm odkomentujte následující řádky:
AutomaticLoginEnable = true
AutomaticLogin = root
To zařídí automatické přihlašování. Ještě je třeba zakázat automatické zamykání konzole a vypínání obrazovky. To se dá udělat ze systémového menu (šipka dolů vpravo nahoře):
- Settings > Power > Blank screen
- Settings > Privacy > Screen lock
Regionální nastavení
Chci, aby na mne systém mluvil anglicky, ale abych měl českou QWERTY klávesnici, české formáty datumu a času a českou časovou zónu. To se dá opět udělat ze systémového menu v Settings > Region & Language.
Nastavení pozadí
Všechny moje VM pro dema mají na pozadí vycentrované firemní logo a barvu, která je specifická pro dané VM, aby se daly snadno rozeznat. To je nejjednodušší nastavit z příkazové řádky následujícími příkazy:
gsettings set org.gnome.desktop.background picture-uri "file:///root/Pictures/Wallpapers/Altairis-Background-for-Virtual-PC.png"
gsettings set org.gnome.desktop.background picture-options "centered"
gsettings set org.gnome.desktop.background primary-color "#F26631"