Internet začal zhroucením systému po třetím přeneseném znaku. Ale jak skončí? Nebo už se to stalo? Co se stalo s internetem, který jsem znal? Jak se bude vyvíjet dál? Jediné, co je jisté, je nejistota. Internetové revoluce byly vždy překvapivé a nečekané.
Archiv článků
Prý existuje jedna kletba, která zní "nechť žiješ v zajímavých časech". Zajímavé časy trvají v kybernetické bezpečnosti několik let a nevypadá to, že by se v tomto ohledu mělo v nejbližší budoucnosti cokoliv měnit.
To nejlepší na konec, říká se. Na konec letošního roku připadla aféra se supply chain útokem na společnost SolarWinds a na její klienty. A klienty jejich klientů, což zahrnuje skoro každého. Tomuto typu útoku se těžko brání a může mít extrémní následky.
Letošní vánoční povídka je tak trochu fantasy a nikdo v ní nemá dobrou náladu. Ale nebojte se, zlepší se to - i když podle hesla, že nejčistší lidská radost je škodolibost. A jak se ukáže, nejenom lidská. Tahle povídka vznikla trochu zvláštním způsobem. Nejdřív byla ilustrace a teprve potom text. Nechal jsem svou kamarádku Nyemi, ať nakreslí nějaký obrázek, dle své volby. Téma jsem nechal zcela na ní a slíbil jí, že na základě jejího obrázku napíšu S/M povídku. Jak to dopadlo můžete posoudit sami.
Život s vytrvalostí hodnou lepší věci opakovaně potvrzuje pravdivost bonmotu, že chybějící písmenko "S" ve zkratce IoT znamená "security". Nejnověji pak půvabnou sbírkou třiatřiceti bezpečnostních chyb v několika různých síťových knihovnách, kterou její objevitelé ze společnosti Forescout pojmenovali AMNESIA:33. Je na ní zákeřné to, že nepostihuje jedno zařízení, nebo jednoho výrobce. Postižených společností je více než sto padesát a počet postižených zařízení se pohybuje v miliónech.
V listopadu 2011 jsem napsal a na svém blogu vydal článek "Úředně bezdomovcem: Trvalé bydliště, proč ho mít a proč ne". Je to asi nejčtenější článek na mém blogu, na mnoha místech odkazovaný a mnohokrát citovaný. Za těch devět let se situace mírně změnila. Vydávám tedy jeho aktualizovanou verzi, odpovídající stavu v roce 2020.
Nabízím vám záznam svého včerejšího streamu ze série Dvounohý kůň versus úřední šiml. Byl věnován problematice svobodného přístup k informacím. Tedy postupu, jak od veřejných institucí získat informace které potřebujete a jak se bránit, pokud vám je nechtějí vydat.
Slavná fráze "Le roi est mort, vive le roi!" poprvé zazněla ve Francii v roce 1422, když po smrti Karla VI na trůn nastoupil Karel VII. Zdánlivě paradoxní výrok "Král je mrtev, ať žije král!" má hluboký smysl: sděluje, že ačkoliv konkrétní král zemřel, na jeho místo nastoupíl jiný a král jako instituce je věčný. Ve Francii to pravda s tou věčností úplně nevyšlo, tak uvidíme jak to dopadne s .NETem.
ASP.NET Identity při přihlášení vyžaduje uživatelské jméno. Jak ale zařídit, aby se uživatel mohl přihlásit i bez něj, pouze pomocí e-mailové adresy? Nebo aby separátní uživatelské jméno vůbec neměl? Ukážu vám třídy UserManager a SignInManager, jejichž změnou můžete v aplikaci udělat velké věci.
Jsem stará konzerva a s radostí se obejdu bez JavaScriptu, pokud je to možné. Před časem jsem popisoval, jak pomocí CSS udělat responzivní menu. Dnes vám ukážu, jak udělat modální dialogové okno pomocí CSS.