Když popisuji své zážitky s úřady, lidi se mně často ptají, jestli na styk s nimi nedělám nějaké školení. Tak jsem se rozhodl jedno takové udělat, a to online. Lze ho chápat jako jemný úvod do sebeobrany prostřednictvím práva. Nejenom při styku s úřady či policií, ale třeba i ve sporu s obchodníkem při reklamaci nebo sousedem, kterému se nelíbí váš pes.
Archiv článků
Před pár dny Microsoft vydal následovníka .NET Core jménem .NET 5. První aplikace, kterou v něm píšu, bude rezervační systém pro makerspace FutLab. Nabízím vám záznam prvního streamu a pozvánku na další.
Počítače Raspberry Pi jsou neobyčejné, neboť se nesnaží oslnit schopnostmi a technickými specifikacemi. Jejich parametry jsou ve srovnání s běžnými desktopovými počítači a notebooky velice skromné. Nejsou totiž určeny pro běžné masové použití, ale jako nástroje pro výuku, prototypování nebo třeba domácí kutění a jejich výhodou je nízká cena kolem tisíce korun. Recenzované Raspberry Pi 400 je nicméně jiné, jde o první Raspberry pro obyčejné lidi.
Když se řekne sociální inženýrství, většina lidí si pod tím představí buďto zločinné snahy zblbnout uživatele. Nebo sociálně eugenické snahy dávných německých nacistů či současných evropských levičáků. Nicméně sociální inženýrství lze využít i v oblasti kybernetické bezpečnosti: tím, že uživateli umeteme nejbezpečnější cestičku jako tu nejsnazší. Nabízím vám záznam své přednášky na online konferenci LAW FIT 2020.
Aplikace eRouška je založena na Exposure Notification API. To je API od Apple a Google, které řeší komunikaci zařízení přes Bluetooth. Nad ním postavené aplikace jenom nastavují pravidla pro vyhodnocení kontaktů. Vše vychází z předpokladu, že na základě síly Bluetooth signálu lze vypočítat vzdálenost dvou zařízení a tedy i uživatelů. To výborně funguje teoreticky a v laboratorních podmínkách. V reálném světě to ale funguje podstatně hůře.
Když jsem byl ještě malý a neškodný, vypadaly prakticky všechny domácí počítače takhle. Plochá, případně - pokud designér věděl něco o ergonomii - mírně zkosená krabička s klávesnicí, uvnitř ní kompletní počítač, to celé připojené k televizi. Nyní se tento koncept vrací jako déjà vu v podobě počítače Raspberry Pi 400.
Podle mého profesionálního názoru v této chvíli instalace eRoušky nepředstavuje významné riziko ohrožení uživatele, ale ani mu nepřinese žádná významná pozitiva. Do budoucna však přináší potenciální ohrožení a zároveň není pravděpodobné, že by přinesla pozitiva. Navíc informace o setkání s nakaženým má téměř nulovou hodnotu a spoléhat na ni je nezodpovědné.
Ukazuje se, že pro stát i v krizové situaci a s podporou českých technologických firem platí nesmrtelná věta někdejšího ruského premiéra Viktora Černomyrdina: Měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždy.
Jakou hodnotu má informace "v blíže neurčené době jste se možná vyskytovali poblíž blíže neurčeného nakaženého" s pětinovou šancí, že je falešná? Jaká je očekávaná reakce? Půjdete si na základě takové zprávy stoupnout do několikahodinové fronty na testování, které si budete muset nejspíš sami zaplatit?
Vrhli se na mne hned jakmile jsem odemkl dveře od bytu. Dva chlapi v čerňákách a s kuklami na hlavách mě srazili k zemi, zkroutili mi ruce za zády a zacvakli želízka. O vteřinu později následovala pouta na nohy. Třetí na sobě masku neměl. Nebylo to třeba, protože Milana bych poznal kdykoliv a kdekoliv i s maskou. „Všechno nejlepší k narozeninám, zmrde,“ zazubil se na mne, dal mi pusu a vrazil mi facku. Pak mi přes hlavu přetáhl černý pytel ze silné látky.