altair.blog

Archiv článků

Z Messengeru zprávy třeba do WhatsAppu. Umožnit to má nová regulace, nebude to mít ale snadné
Význam programů pro předávání zpráv (IM, instant messaging) za posledních několik let prudce vzrostl. Aplikace pro předávání zpráv téměř vytlačují standardizované způsoby komunikace, jako je e-mail nebo SMS. Trh si přitom mezi sebe rozdělilo několik populárních aplikací, Facebook Messenger, WhatsApp, iMessage, Signal či Telegram, které se snaží udržet uživatele ve vlastním rybníku a ještě k tomu podchytit SMS a získat co nejvíce dalších kontaktů. A s tím je podle Evropské komise potřeba něco udělat.
Varování NÚKIB před Ruskem? Je to méně absurdní, než se na první pohled zdá
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal oficiální varování v souvislosti s ekonomickými sankcemi spojenými s Ruskou federací. Co to v praxi znamená? Že bychom měli přestat používat počítače ruské výroby? Realita je ale mnohem méně směšná a varování má svůj význam, i když z laického hlediska není úplně intuitivní.
Moje vlajky: Ama-gi Flag a Pony Pride Flag
V souvislosti se svým včerejším článkem o vlajkách jsem dostal několik dotazů, které se týkají dvou vlajek, které mám vyvěšené za sebou a které jsou vidět při mých školeních a v dalších videích. Jsou docela zajímavé, takže pokud vám to včera nestačilo, můžeme v tématu fun with flags pokračovat.
Když už fangličkaříte, dělejte to správně
V souvislosti s válkou na Ukrajině se ve veřejném prostoru množí vlajky - české, ukrajinské, občas i ruské. Ne vždy jsou použité správně, což mne dráždí, neboť se zde potkává můj specifický vztah k symbolům obecně (daný mými sociopatickými sklony), vlajkám zejména (jedním z mých mnoha low-key koníčků je vexilologie, tedy nauka o vlajkách) a obecná mírná OCD. Jak s vlajkou coby symbolem správně nakládat?
Rusko spustilo vlastní certifikační autoritu, pro webové prohlížeče budou ruské stránky nedůvěryhodné
Rusko pokračuje v přípravách na technické problémy které mohou vzniknout při odpojení jeho národních sítí od zbytku Internetu, ať už jeho vlastním rozhodnutím nebo zásahem zvenčí. Jedním z takových problémů jsou TLS certifikáty, určené pro provoz zabezpečených služeb, například webových stránek dostupných protokolem HTTPS. Zřejmě v obavách z dalších sankcí spustilo vlastní kořenovou certifikační autoritu, která má v případě výpadku nahradit ty zahraniční. Ale může být použita k dalším, mnohem méně nevinným účelům.
Obcházení cenzury Internetu
Ruská vláda blokuje weby, které označuje jako dezinformační; česká také, ale nemohou se shodnout na tom, které to jsou. Jak takovou cenzuru obejít? Ukážeme si hned tři způsoby, jaké vám mohou v podobných případech pomoci.
Prohlášení sdružení Roskomsvoboda v souvislosti se sankcemi zahraničních IT společností vůči ruským uživatelům Internetu
Sdružení Роскомсвобода (Roskomsvoboda) bylo založeno 1. listopadu 2012, v den, kdy vstoupil v platnost Jednotný rejstřík zakázaných webů. Název Roskomsvoboda byl zvolen jako stylistický protiklad k agentuře Roskomnadzor, která se přímo podílí na vedení černých listin a omezování přístupu k internetovým stránkám v Rusku na státní úrovni. Nyní sdružení vydalo prohlášení týkající se opačného směru blokování - zamezování přístupu ruských uživatelů na globální Internet. Protože ho pokládám za důležité a zcela se ztotožňuji s jeho obsahem, přeložil jsem ho do českého jazyka.