altair.blog

Archiv článků

Dlouze běžící úlohy jako zabiják výkonu webových aplikací
Jedním z největších problémů webového vývoje jsou dlouho běžící úlohy zpracovávané na web serveru. Web servery na ně nejsou připraveny a neumí si s nimi dobře poradit. Připravil jsem seriál videí a příkladů, které radí, jak si s tímto fenoménem poradit. V tomto článku najdete souhrn všech dílů ve věcně logickém pořadí (které z různých důvodů neodpovídá pořadí, v jakém byly zveřejněny).
CZ.NIC už neblokuje dezinformační weby; škody zůstaly a náprava je nepravděpodobná
Sdružení CZ.NIC přestalo blokovat „závadové“ domény, na kterých mělo docházet k šíření dezinformací. Bylo na čase, protože se vůbec nemělo snažit zabránit uživatelům v přístupu k nim. V tomto textu se podíváme nejen na technické náležitosti blokování nežádoucích webových serverů, ale také na unikátní postavení CZ.NIC a na možnosti, jak do budoucna zajistit ochranu webů před rozhodnutími správce české národní domény, která nemají oporu v legislativě.
Desetinná čísla v C# a .NET
Ve starším článku a videu jsem se zabýval tím, jak jsou v .NETu ukládána celá čísla se znaménkem i bez něj. Logický dotaz byl jak jsou ukládána čísla desetinná. V .NETu na to máme čtyři datové typy a je s tím spousta zábavy.
Z Messengeru zprávy třeba do WhatsAppu. Umožnit to má nová regulace, nebude to mít ale snadné
Význam programů pro předávání zpráv (IM, instant messaging) za posledních několik let prudce vzrostl. Aplikace pro předávání zpráv téměř vytlačují standardizované způsoby komunikace, jako je e-mail nebo SMS. Trh si přitom mezi sebe rozdělilo několik populárních aplikací, Facebook Messenger, WhatsApp, iMessage, Signal či Telegram, které se snaží udržet uživatele ve vlastním rybníku a ještě k tomu podchytit SMS a získat co nejvíce dalších kontaktů. A s tím je podle Evropské komise potřeba něco udělat.
Varování NÚKIB před Ruskem? Je to méně absurdní, než se na první pohled zdá
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal oficiální varování v souvislosti s ekonomickými sankcemi spojenými s Ruskou federací. Co to v praxi znamená? Že bychom měli přestat používat počítače ruské výroby? Realita je ale mnohem méně směšná a varování má svůj význam, i když z laického hlediska není úplně intuitivní.
Moje vlajky: Ama-gi Flag a Pony Pride Flag
V souvislosti se svým včerejším článkem o vlajkách jsem dostal několik dotazů, které se týkají dvou vlajek, které mám vyvěšené za sebou a které jsou vidět při mých školeních a v dalších videích. Jsou docela zajímavé, takže pokud vám to včera nestačilo, můžeme v tématu fun with flags pokračovat.