Nabízím vám ke stažení prezentace a příklady z konference CoreStart 6.0, která se konala minulý týden, a videa s demy, která se mi už na konferenci nevešla.
Archiv článků
Ve starším článku a videu jsem se zabýval tím, jak jsou v .NETu ukládána celá čísla se znaménkem i bez něj. Logický dotaz byl jak jsou ukládána čísla desetinná. V .NETu na to máme čtyři datové typy a je s tím spousta zábavy.
Význam programů pro předávání zpráv (IM, instant messaging) za posledních několik let prudce vzrostl. Aplikace pro předávání zpráv téměř vytlačují standardizované způsoby komunikace, jako je e-mail nebo SMS. Trh si přitom mezi sebe rozdělilo několik populárních aplikací, Facebook Messenger, WhatsApp, iMessage, Signal či Telegram, které se snaží udržet uživatele ve vlastním rybníku a ještě k tomu podchytit SMS a získat co nejvíce dalších kontaktů. A s tím je podle Evropské komise potřeba něco udělat.
Konec podpory .NET 5 se blíží a je třeba upgradovat na .NET 6. V úterním živém streamu budeme upgradovat aplikaci AskMe na ASP.NET 6.0
Aplikace úspěšně běží na localhostu ve vývojovém serveru. Ale je třeba ji otestovat z mobilu, nebo ukázat někomu zvenčí. Jak to udělat, aniž byste museli aplikaci nasazovat na hosting nebo složitě nastavovat forwardování portů z Internetu, což někdy není možné? Od toho je tady služba NGrok.
Kyberútočné družstvo Anonymous vyhrožuje firmám, které se podle jeho názoru nedostatečně vymezují proti Rusku v souvislosti s válkou na Ukrajině. Nejnovějším cílem těchto výhrůžek je i Raiffeisen - jedna z největších bank u nás. Hrozí běžným klientům že přijdou o své peníze? Nikoliv, ale obecně je dobré udělat pár příprav.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal oficiální varování v souvislosti s ekonomickými sankcemi spojenými s Ruskou federací. Co to v praxi znamená? Že bychom měli přestat používat počítače ruské výroby? Realita je ale mnohem méně směšná a varování má svůj význam, i když z laického hlediska není úplně intuitivní.
V souvislosti se svým včerejším článkem o vlajkách jsem dostal několik dotazů, které se týkají dvou vlajek, které mám vyvěšené za sebou a které jsou vidět při mých školeních a v dalších videích. Jsou docela zajímavé, takže pokud vám to včera nestačilo, můžeme v tématu fun with flags pokračovat.
V souvislosti s válkou na Ukrajině se ve veřejném prostoru množí vlajky - české, ukrajinské, občas i ruské. Ne vždy jsou použité správně, což mne dráždí, neboť se zde potkává můj specifický vztah k symbolům obecně (daný mými sociopatickými sklony), vlajkám zejména (jedním z mých mnoha low-key koníčků je vexilologie, tedy nauka o vlajkách) a obecná mírná OCD. Jak s vlajkou coby symbolem správně nakládat?
Rusko pokračuje v přípravách na technické problémy které mohou vzniknout při odpojení jeho národních sítí od zbytku Internetu, ať už jeho vlastním rozhodnutím nebo zásahem zvenčí. Jedním z takových problémů jsou TLS certifikáty, určené pro provoz zabezpečených služeb, například webových stránek dostupných protokolem HTTPS. Zřejmě v obavách z dalších sankcí spustilo vlastní kořenovou certifikační autoritu, která má v případě výpadku nahradit ty zahraniční. Ale může být použita k dalším, mnohem méně nevinným účelům.