Situace kolem blokování na Internetu je v těchto dnech poněkud nepřehledná. Různé technologické společnosti více či méně dobrovolně blokují využívání svých služeb z Ruska, potažmo klienty odtamtud. Rusko zase naopak blokuje přístup ze svých sítí do týchž nebo i jiných služeb. Časem patrně dojde k pokusu o odstřižení Ruska od globálního Internetu, ať už z té, či oné strany.
Archiv článků
Válka o Ukrajinu přináší jedno prvenství: je první, ve které se se vší vážností válčí ve třech dimenzích. Tou první je samozřejmě boj fyzický. Druhou dimenzí je válka informační, propagandistická. Třetí dimenzí pak válka kybernetická. Česká republika je dlouhodobě cílem ruské informační války. Dlouhodobě prohrává a kroky současné vlády tomu ještě napomáhají.
Uživatelé služby Citi Bike, půjčovny kol v New Yorku, občas zaplatí za svezení, ale kvůli specifickému typu útoku založenému na modifikaci QR kódů se jim kolo neodemkne a oni na něm tedy neodjedou. Podobný mechanismus lze použít i pro řadu českých služeb. Podíváme se tedy na to, jak takový útok funguje a jaké jsou možnosti obrany proti němu.
Pro ochranu (šifrování a digitální podepisování) dat je v ASP.NET Core funkce Data Protection. Ve čtyřech dílech video seriálu vám o ní řeknu všechno, co potřebujete vědět.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal sadu doporučení k bezpečnému používání aplikace Signal. Bohužel však celou akci komunikuje s typickou úřední nesrozumitelností, takže je Twitter plný dotazů, jestli se to má chápat jako doporučení „používejte Signal“, nebo jako varování „když už musíte používat Signal, dělejte to aspoň bezpečně“. Pojďme to přeložit z úředničtiny do češtiny.
V souvislosti s válkou na Ukrajině se vynořilo velké množství služeb, které nabízejí možnost stát se „hackerem snadno a rychle“. Jedná se o prostou webovou stránku, na kterou když vstoupíte, zahájí velké množství dotazů na weby, které se jejímu autorovi znelíbily, obvykle ruských státních orgánů a státem kontrolovaných médií. Je použití takových služeb bezpečné? A jsou reálně k něčemu dobré?
Červený kříž se stal obětí přesně cíleného a velmi pokročilého kybernetického útoku. Neznámí útočníci získali osobní údaje půl milionu lidí, kterým tato humanitární organizace pomáhá. Za útokem by mohl být některý stát. ICRC si zaslouží uznání když ne za zabezpečení, tak za zodpovědnou komunikaci.
Na YouTube kanálu Z-TECH, který provozuju společně se Zásilkovnou, jsem dokončil bezplatný online kurz modelování v OpenSCADu. Přináším vám kompletní přehled dílů.
HTTP cookies jsou jedním ze základních stavebních kamenů současného webu. Občas jsou prezentovány jako symbol zla a ohrožení soukromí, ale ve skutečnosti problém se soukromím leží poněkud jinde a cookies jsou skutečně jenom symbolem. Připravil jsem pro vás šestidílný seriál, ve kterém vám ukážu, jak obecně fungují a jak s nimi pracovat v ASP.NET.
První dva díly seriálu o ASP.NET na Raspberry Pi jsem věnoval jeho prvotnímu nastavení, nebo chcete-li provisioningu. Jak nastavit parametry Wi-Fi, autentizace, povolení SSH... Nyní je všechno mnohem jednodušší.