Zimní olympiáda v Číně začíná za pár dnů a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost se přestal tvářit že to není jeho problém. Vydal sadu doporučení pro české olympioniky. V zásadě s nimi lze souhlasit, ale pár věcí v nich chybí a pár přebývá.
Archiv článků
Evropská unie chce změnit způsob, jakým obyvatelé „starého kontinentu“ používají internet. Pod technickým plánem na vytvoření sítě rekurzivních DNS resolverů DNS4EU se prakticky skrývá možnost evropských orgánů omezovat to, jaké webové stránky uživatelé budou moci navštěvovat. Snaha filtrovat „nevhodné“ weby ovšem není nic nového.
Mobilní aplikace My 2022, kterou si povinně musejí nainstalovat všichni účastníci olympiády v Pekingu, má bezpečnostní díry. V reálu je to ale ten nejmenší problém, který z hlediska kybernetické bezpečnosti účastníci her budou mít. Mnoho zemí riziko řeší, český olympijský výbor na problém tradičně kašle, přestože je pro české účastníky značné.
Cookies jsou kořenem všího zla. Alespoň tedy dle všemoudré EU, jejíž zásluhou musíme nyní na každém webu odkliknout sedmnáct různých potvrzení. Jak ale fungují a co vlastně umí? A jak ohrožují (nebo neohrožují) soukromí uživatelů?
Britská vláda spustila pod značkou No place to hide další kampaň proti end to end šifrování. Moc se k ní tedy nehlásí, snaží se místo toho, aby celá věc vypadala jako přirozená aktivita několika organizací snažících se o ochranu dětí.
Vymodelovat text v OpenSCADu je snadné. Ale jak ho tisknout? Vypadá lépe extrudovaný nebo embosovaný? Tisknutý na horní, spodní nebo boční stranu? Vyplatí se používat ironing?
Ve specifikaci HTML 5 se najde řada užitečných elementů, které nejsou příliš známé a weboví programátoři je nevyužívají nebo nevyužívají dostatečně a zbytečně pak používají složité CSS konstrukce nebo JavaScript. Jedním z takových elementů je details a jeho průvodce summary.
I úplní počítačoví laici vědí, že počítače počítají ve dvojkové soustavě - že přemýšlejí v jedničkách a nulách. Pojďme se podívat na to, jak je to doopravdy a jak funguje ukládání celých čísel se znaménkem i bez znaménka v jazyce C# a prostředí .NET. A jak to souvisí s tím, že mnoho Microsoft Exchange serverů přestalo na Nový rok 2022 úderem půlnoci doručovat poštu.
Jak vlastně vznikají bezpečnostní chyby v software? Jak je možné, že jsou v rozšířených knihovnách, které používá spousta projektů? A proč nestačí, když se chyba opraví a vydá se nová verze? Mnoho čtenářů mého blogu a diváků kanálu Z-TECH to ví, protože je s celým procesem intimně obeznámena (začasté mnohem intimněji, než by si byli přáli). Pro ty ostatní jsem natočil video, inspirované aktuálním bezpečnostním průšvihem.
Nejnovější verze C# 10 přináší novinky - zjednodušení - v práci s namespaces a tomu odpovídá i nová podoba výchozích šablon pro projekty. V tomto dílu seriálu o C# pro mírně pokročilé se na tyto novinky podíváme podrobněji.