Express edice SQL Serveru 2008 je dostatečně robustní pro běh řady aplikací, přestože je dostupná zdarma. Většímu nasazení mnohdy brání absence SQL Agenta a Maintenance plánů, které u "velkého" SQL serveru zajišťují automatizovanou údržbu a zálohu databází. S trochou šikovnosti lze ale databáze automaticky zálohovat i u Express edice.
Archiv článků
Nudně se to opakuje znovu a znovu: pokaždé, když se někde zmíním o tom, že cosi vařím nebo peču, ozve se z různých stran záplava překvapených výkřiků. Nastal čas tomu učinit přítrž.
Na webu MSTV.CZ jsou k dispozici záznamy z Microsoft Developer Days. Pokud se těšíte na záznam opiček, které jsme předváděli se Štěpánem Bechynským, tak vás ovšem musím zklamat, jsou to jenom zvlášť natočené screencasty.
Občas se hodí mít na SQL Serveru nainstalované ukázkové databáze Adventure Works. Je snadné je stáhnout, ale s instalací je to už horší. Logika "spustit MSI" moc nefunguje, zejména pokud máte SQL Server Express.
Často kladená otázka je: pod jakým účtem běží ASP.NET? Protože je často kladena, je i často zodpovídána, leč bohužel ne vždy správně a protože se odpověď s časem (a verzemi IIS) mění, odpověď může být neaktuální. Pojďme se podívat na vývoj a současný stav.
V tiché poctě před pár dny zemřelému Miloslavu Švandrlíkovi se musíme nejprve zeptat: "A co si predstavujete pod takým slovom 'správné', Kefalín?" Takže si hned na začátku definujme, že chceme mít možnost přio výskytu HTTP chyby (typicky 404 a 500) poslat uživateli náš vlastní obsah, ovšem se správným stavovým kódem. To v ASP.NET a IIS sice lze zařídit, ale způsobem dost netriviálním.
Demokracie je systém, ve kterém všichni dostanou to, co si většina zaslouží. Tento bonmot je vcelku přesným vyjádřením toho, co se stalo s kapesními počítači v průběhu uplynulých let.
Začal jsem blogovat před více než šesti lety (koncem ledna 2003) a přesně před třemi lety jsem s tím přestal. Začal jsem mít pocit, že už nějak nemám světu co říct. Díky Facebooku jsem ho po letech zase získal a obnovuji tedy činnost tohoto webu.
Docela užitečnou funkcionalitou na řadě webů je možnost zapamatovat si hodnotu zadanou do textboxu v cookie, aby ji uživatel nemusel vyplňovat pořád znovu. Typické použití je například v komentářích (i na tomto webu). Psát ji na každém webu zvlášť je ovšem poněkud otravné, chtělo by to nějaké univerzální řešení. Zajímavou cestou je použití Control Extenderů, známých spíše ve světě AJAXu.
Píšu webovou aplikaci, která po uživateli chce zadat IP adresu. Samozřejmě si chci pomocí validátoru ověřit, zda jsou zadaná data formálně správná, tedy že uživatel zadal validní IP adresu. Jak na to? Ponaučení první: používejte standardní infrastrukturu. Ponaučení druhé: regulární výrazy nejsou všemocné.