Jak jsem slíbil, dávám k dispozici prezentaci a příklady ze včerejší akce o novinkách v ASP.NET 4.0, která se konala v Bratislavě.
Archiv článků
Můj psíček (fena československého vlčáka, kterou možná znáte z některých mých akcí) s oblibou lehává buďto v mé posteli a nebo na dlaždičkách v předsíni – podle toho, jaká panuje venku teplota. Oficiální pelíšek sice má, ale využívá ho jenom, když si myslí, že se na ni nikdo nedívá. Pokud by ale Esta byla open source projektem, jistě by si bez váhání za svůj pelíšek zvolila server CodePlex.
V předchozích článcích této série jsem popsal implementaci ViewState a ControlState v aktuální verzi ASP.NET, tedy 3.5 SP1. V tomto, posledním, článku se podíváme do budoucnosti: na novinky, které nás čekají ve verzi 4.0. Mnou popisovaný stav se týká verze Beta 1 a je dobré ho tedy brát s rezervou – zde prezentované informace se mohou ještě změnit.
V předchozích dílech tohoto seriálu jsme se podívali na ViewState a ControlState. Nyní se budeme zabývat konfigurací celého systému a ochranou obsahu.
V předchozím článku jsme se podívali na technologii ViewState a na to, jak se dá využívat ve vlastních ovládacích prvcích. A také jsem psal, že se na ni nemůžeme spolehnout, protože ji programátor může vypnout, na úrovni aplikace, stránky nebo konkrétního prvku. Pokud přesto chceme uchovávat nějaké údaje napříč postbacky, musíme použít technologii ControlState.
Snad žádná jiná technologie v ASP.NET nezpůsobila tolik zlé krve jako právě ViewState. Hromady na první pohled zbytečných a nesmyslných Base64 kódovaných dat ve skrytém formulážovém poli __VIEWSTATE jsou to první, na co si obvykle odpůrci ASP.NET Web Forms vzpomenou, často s uštěpačnou poznámkou v duchu "nojo, co byste chtěli od Microsoftu". Jako u každé technologie ovšem i zde platí, že nejsou technologie dobré a špatné, ale pouze vhodně a nevhodně použité.
Při přípravě článku, který se podrobně zabývá technologií ViewState sjem zjistil, že vám již více než rok dlužím jeden díl seriálu o (bez)stavovém HTTP. Ba dokonce možná díl nejdůležitější, totiž poslední, shrnující a hodnotící. Nuže, tady je.
Do Videoarchivu přibyly záznamy z akce Microsoft Web Academy, která se konala v Praze a v Brně (záznam je z pražské akce). Oba záznamy se týkají IIS 7.0 a budou zajímavé zejména pro hostery a provozovatele webových aplikací.
Jak jsem slíbil, zveřejňuji dnes prezentace a příklady ze svých pěti přednášek na letošním pražském TechEdu.
Templatovatelné prvky jsou způsob, jak lze v ASP.NET vytvářet server controls, které mohou v markupu obsahovat další controls. Základní postup pro jejich vytvoření je vcelku jednoduchý, ale pokud chcete, aby váš control byl stejně komfortní jako ty vestavěné, dá to trochu víc práce.